Na co si dát pozor při revitalizaci

Revitalizace je zásadním krokem pro Váš objekt, který musí zajistit prodloužení životnosti budovy a zlepšení jejich technických a tepelných parametrů.

1. Projektová dokumentace, příprava

Je důležité na startu nic nepodcenit a věnovat pozornost kvalitní přípravě a projektové dokumentaci. Často se setkáváme s projekty, které jsou tvořeny pouze pro získání stavebního povolení, ale neřeší potřeby uživatele a domu.

Je potřeba si uvědomit, že kvalitní projektová dokumentace a s tím spojený rozpočet stavby (výkaz výměr), Vám ušetří velký objem peněz při realizaci díla. Částka vynaložená za dobře zpracovanou projektovou dokumentaci je zanedbatelná s úsporou, kterou Vám ve výsledku přinese.

Dokumentace pro provedení díla vyřeší potřebné detaily díla, problémy budovy a návrh jejich oprav. Investice do kvalitní dokumentace se mnohonásobně vrátí zpět.

Při volbě dodavatele projektové dokumentace je dobré si ověřit reference již provedených revitalizací. Kvalitní projektant provede detailní průzkum domu, včetně například sond do střešního pláště a podobně.

Případně ponechte tvorbu projektové dokumentace na nás, my si za výsledek ručíme a eliminujete tím případné řešení problému při realizaci s přehazováním odpovědnosti mezi zhotovitelem a autorem projektové dokumentace.

2. Okna

Okna jsou hodně opomíjenou záležitostí dnešních revitalizací. Pracujme s tím, že 99 % oken na panelových domech bylo a je měněno za plastová okna. Velké množství oken bylo vyměněno před mnoha lety. V té době platila rozšířená fáma, čím více komor, tím lepší okno s lepšími parametry. Tak to ale vůbec není, u okna je potřeba sledovat několik parametrů, které určí, jak je okno kvalitní.
Okna měněná před rokem 2000 jsou již na hranici své životnosti a časem je bude nutné znovu vyměnit. Okna z té doby, hodně oken ale i v mnohem pozdějším datu výroby, jsou bez plné výztuhy, nebo jsou vyrobena z tenkého plastu, např. 2mm – je poznat až z řezu oknem a celkově jejich součinitel prostupu tepla okna Uw je vyšší jak 1,2W/m2 K.

 

U nově dodávaných oken je potřeba sledovat:

  • Součinitel prostupu tepla Uw. Kvalitní okna mají Uw rovný, nebo nižší jak 1,0 W/m2 K.
  • S tím je spojené dvojsklo nebo trojsklo, jednoznačně má okno s trojsklem lepší tepelné, ale i další parametry, například zvukově izolační.
  • Aby okno mělo plnou ocelovou výztuhu v rámu, zajistí tuhost okna.
  • Použité kování, kování od renomovaného výrobce zajistí dlouhodobou bezproblémovou funkci.
  • Ověřte si, že jsou použity profily tř. A, to značí šíři plastového profilu minimálně 3 mm, opět se jedná o tuhost okna.
  • Dalším důležitým parametrem je sklo, které lze upravit tak, aby omezilo přehřívání interiéru. Tato skla je dobré osazovat dle světových stran, nebo v případě použití klimatizace.
  • Pokud máte okna orientována do rušné ulice, určitě zvažte okna s lepším akustickým útlumem.

 

Okna jsou důležitou součástí každé revitalizace a zateplení, mohl bych se tu o nich rozepsat mnohem obsáhleji, ale je potřeba individuální přístup ke každému projektu.

Dobře navržená okna a dveře budou sloužit desítky let a ušetří mnoho peněz na energiích.

Jsme dodavatelem plastových a hliníkových oken a dveří, neváhejte se na nás obrátit. Primárně pracujeme s výrobci profilů Veka, Aluprof a Ponzio.

 

3. Zateplení objektu

U tohoto bodu platí to samé, jako u projektové dokumentace. Důležité je vybírat mezi zhotoviteli, kteří za sebou mají již několik úspěšných realizací.

Zvolit si kvalitního výrobce materiálu. Na trhu jich je hned několik a poskytují při realizaci zdarma konzultace, které neváhejte využít. Provedou kontrolu v průběhu realizace jako výrobce zateplovacího systému a upozorní na případné nedostatky. Nejlepší variantou je, když máte výrobce definovaného již v projektové dokumentaci.

Proveďte tahové zkoušky na konstrukcích, kde se bude kotvit, tak aby byl optimálně navržen rastr kotvení – to samé platí pro střechu.

Zajistěte si TDI – technický dozor investora. Platí obdobné body jako v přípravě, ušetří vám peníze, a hlavně můžete klidně spát, protože někdo dohlíží na kvalitu odváděných prací a kontroluje jednotlivé kroky a konstrukce, než dojde k jejich zakrytí.

4. Střecha

To je kapitola sama o sobě. Střecha je jedna z nejdůležitějších konstrukcí domu, pokud selže střecha, jedná se o bezprostřední zásah jednotek umístěných pod ní. Nezateplená střecha znamená také velký únik tepla, nebo v létě naopak přehřívání.

Střecha musí být kvalitně navržena, a ještě lépe provedena. Má mnoho detailů a možností provedení. Je potřeba zvážit místní podmínky a podle toho ji také navrhnout.

Panelové domy jsou převážně osazeny plochou střechou, té se také budeme věnovat. Panelové domy mají v původním provedení převážně dvouplášťové střechy, ze kterých se dělají nově jednoplášťové zateplené střechy.

Hydroizolace jsou prováděny PVC fóliemi a asfaltovými pásy s kotvením, nebo s přitíženým systémem.

Z důvodů výše uvedených, ale i z mnoha dalších, si střechy provádíme vlastními zaměstnanci, tak abychom měli vše pod kontrolou a mohli jsme se na pracovníky maximálně spolehnout.

Celkově bychom mohli o revitalizaci psát slohová cvičení, ale to není podstatou. Shrnuli jsme pár důležitých bodů, není to ale zdaleka všechno. Pamatujte, že výsledný dopad na kvalitu a životnost provedení zateplení a revitalizace Vašeho domu bude toto všechno mít.

Neváhejte se na nás obrátit, rádi s Vámi vše prokonzultujeme a připravíme Vaši revitalizaci od A do Z, za to si ručíme a čerpáme zkušenosti z námi mnoha realizovaných projektů.